Історія бібліотеки

Історія нашої бібліотеки
 
Тут книги розумні спокійно живуть
У тихій величній світлиці.
А двері широкі, відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці.
Герої романів, легенд, повістей
У тиші говорять із нами.
В книжках – відкриття всіх великих людей,
Думки, що хвилюють віками.
Ведуть нас в незнане книжки,
Розрадять, коли нам нелегко.
Для нас зберігає їх довгі роки
Шкільна бібліотека! 
 
Бібліотека фізико-математичної гімназії з дня заснування була і є головним навчальним кабінетом, де зосереджені і постійно поповнюються фонди художньої, періодичної, наукової літератури та підручників, навчальних і методичних посібників.
   Нині, в період відродження національної культури, духовних і культурних традицій нашого народу, бібліотека у школі є однією з найголовніших ділянок, яка виконує важливу роль у формуванні національної свідомості, любові до свого народу, своєї землі. Історія бібліотеки нерозривно пов’язана з історією навчального закладу, з розвитком суспільства, з видатними особистостями, які дбали про розвиток освіти, про створення і поповнення бібліотек при навчальних закладах. 
    Протягом всієї шкільної історії наша бібліотека зазнала великих змін. З самого початку вона була розташована на третьому поверсі, потім розмістилася біля вчительської, а на початку 80-х років її було перенесено на перший поверх молодшої школи.
     Працівниками бібліотеки завжди були досвідчені працівники, віддані своїй справі. Так, до 1962 року в шкільній бібліотеці працювала Косая Адель Давидівна, з 1962 року її змінила Костюк Галина Олексіївна. В 1977 році бібліотекарем стала Василевська Люся Романівна, а у вересні 1997 року в бібліотеці почали працювати Лампіга Алла Віталіївна та Мироненко Тетяна Леонідівна. З вересня 2005 року на місце Мироненко Т.Л. прийшла на роботу Пономарьова Олена Вікторівна, яку замінила випускниця педагогічного вузу Лосєва Юлія Ігорівна, з листопада 2011року посаду другого бібліотекаря зайняла Юзькова Анна Анатолівна, а вже з вересня 2013 року - Сидоренко Ольга Петрівна.
    Не завжди шкільна бібліотека мала привабливий вигляд: 4 чи 5 стелажів з книгами, стіл бібліотекаря; читальної зали не було через відсутність потрібного за розмірами приміщення. За відсутності приміщення книги були розміщені в шафах кабінету директора,які не відповідали вимогам збереження книг. Завдяки клопотанню Костюк Г.О. були встановлені стелажі висотою 2 метри, і саме це вирішило питання розміщення бібліотечного фонду і фонду підручників. А згодом було виділене додаткове приміщення для збереження підручників. 
  Станом на 1 січня 1962 року книжковий фонд бібліотеки складав 6126 примірників, а на 1 січня 1998 року у фондах було вже 32726 підручників та 1897 екземплярів художньої літератури. Гурток “Юних книголюбів” і активісти бібліотеки приймали активну участь у різних позакласних і позашкільних заходах, приймали участь в шкільних конкурсах та виборювали призові місця. В 1972 році Нісін Віктор та Сердюк Олександр вибороли перші місця в обласному конкурсі “А ну-ка, мальчики!”, за що отримали путівки в “Артек”. Книголюби ремонтували “хворі” книжки, проводили бесіди в класах на різні теми, кожного півріччя проводився огляд підручників під гаслом “Живи, книго!” 
 Надходження друкованої продукції здійснювалося систематично до 2000 року. Це була різноманітна література: художня, науково-пізнавальна,галузева, педагогічна, методична, література для молодших школярів, суспільно-політична література.  
   Сьогодні бібліотека обслуговує 1100 читачів. Це – учні, вчителі, батьки, працівники школи та працівники бібліотеки ім.І.Франка. На 1.02.2009 року бібліотечний фонд становить 37439 книжкових одиниць. Бібліотечний фонд розміщений згідно з ББК і має вільний доступ для користувачів. Змістовному розкриттю книжкового фонду допомагають постійно діючі тематичні полички: “Любіть і знайте Україну!”, “Куточок символіки”, “Живи, рідна земле!”, “Зразкова книга!”, “Історія нашого краю”, “Скарби народної мудрості”, “Куточок читача”, “У світі казок”, “Науки, що керують світом”, “Комп’ютер - супутник школяра”, “Перлини народної мудрості”, “На допомогу вчителям”, “Ти і твоя книга”. 
 Електронні каталоги та картотеки шкільної бібліотеки дають можливість протягом короткого часу та в повному обсязі надати користувачеві інформацію про наявність окремої книги в фонді бібліотеки. У нас є алфавітний каталог, систематичний каталог. Також ведуться картотеки і тематичні папки. Вони є доповненням до каталогів, розкривають фонд у тих аспектах, які в каталогах не розкриті, зокрема:  
- картотека інформаційно-нормативних матеріалів;
- картотеки журнальних статей; 
- картотека "На допомогу вчителю зарубіжної літератури"; 
- картотека "На допомогу вчителю української літератури"; 
- картотека "Наші свята"; 
- картотека "Бібліотечна методика".  
    Шкільна бібліотека ФМГ№17 тісно співпрацює з педагогічним колективом, допомагає в підборі тематичних матеріалів, періодики та методичної літератури. Велика робота разом з учнями та педагогічним колективом проводиться по формуванню у гімназистів бережливого ставлення до підручників (бесіди, бібліотечні уроки, рейди про перевірці підручників, організація змагань між класами по збереженню підручників, тощо).
    Одним з важливих напрямків в роботі бібліотеки ФМГ№17 є інформаційна робота. Основну роль тут відіграють усні форми масової роботи – розповіді про роботу бібліотеки, про правила користування книгами та правила їх збереження ефективними технологіями масової роботи нашої бібліотеки є вікторини, конкурси, презентації книг, брейн-ринги, книжкові виставки. Бібліотекою проводяться такі заходи: свято “Як Барвінок та Ромашка книгу рятували”, літера турна вікторина “Дивосвіт скарбів книжкових”, брейн-ринг “У світі казок”, усний журнал “Мій рідний край”, КВК “Математична веселка”, свято “Посвячення першокласників у читачі”.
   Щоденною копіткою працею нашої бібліотеки є виховання бібліотечно-бібліографічної культури школярів, Сюди включаються: виховання культури роботи з книжкою, уміння користуватися абонементом і читальним залом, уміння користуватися довідковою літературою, періодикою, картотекою, каталогами тощо. Проводяться бесіди: “Познайомтесь з нашою бібліотекою”, “Як працювати з книгою”, “Довідковий апарат бібліотеки”. В бібліотеці працює гурток “Ти і твоя книга”, в плані якого: 
- навчитись користуватися бібліотекою та інформаційними службами; 
- розширити знання школярів про книгу; 
- виховувати бережливе ставлення до книги.
  З ініціативи адміністрації гімназії в бібліотеці встановлено 5 комп’ютерів, вони підключені до мережі Інтернет, введено повнотекстові бази даних, електронні каталоги. І тому головною метою нашої бібліотеки стало повноцінне забезпечення інформацією учнів та вчителів нашої гімназії. Бібліотека містить всю внутрішню гімназійну інформацію, вона є своєрідним мостом між гімназією та суспільством. Тому ми покликані забезпечити надходження інформації й активізувати її з метою розширення бази знань кожного окремого учня й озброїти учнів навичками роботи з інформацією. У цьому ми вбачаємо пріоритетне завдання нашої бібліотеки в її подальшому розвитку.