Бувальщина

Цікаві бувальщини та пригоди з життя видатних людей    

Чому Нобелівська премія не вручається за досягнення в математиці?

Існує думка, що Альфред Нобель не включив математику в список дисциплін своєї премії через те, що його дружина зрадила його з математиком. Насправді Нобель ніколи не був одружений. Справжня причина ігнорування математики Нобелем невідома, але є кілька припущень. Наприклад, на той момент вже існувала премія з математики від шведського короля. Інше припущення — математики не роблять важливих винаходів для людства, так як ця наука має чисто теоретичний характер.

Нуль в культурі майя

Майя використовували нуль у своїй двадцятирічній системі числення майже на тисячоліття раніше індійців. Перша збережена стела з датою календаря майя датується 10 грудня 36 року до н. е.

Цікаво, що тим же самим знаком математики майя позначали і нескінченність.

«Аліса в країні чудес»

Одразу ж після виходу з друку (у 1865 році) книжка Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес» потрапила в руки королеви Англії. Вона була у захват від дивовижних пригод Аліси і тут же попросила принести їй інші книги цього чудового письменника. Яке ж було її розчарування, коли з'ясувалося, що інші праці цього автора присвячені математиці.

Девіз Піфагора (580-500 рр. до н.е.)

Розповідають, що на персні Піфагора було викарбовано такий девіз: "Тимчасова невдача краще тимчасової удачі".

Порада математика поетові

В одній із поем Альфреда Теннісона (1809-1892 рр.) було таке висловлювання: "Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі людина народжується".

Незабаром Теннісон одержав листа від одного математика:

"Шановний пане, твердження, яке я прочитав у Вашій поемі, а саме: "Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі людина народжується", - не витримує жодної критики. Коли б це було так, то, як Ви й самі повинні визнати, людство перебувало б у стані рівноваги щодо своєї кількості. Але ж доведено, що кількість людей на земній кулі постійно зростає. Тому раджу Вам у наступному виданні свого твору змінити Ваш вислів на такий: "Щохвилини на землі людина вмирає і щохвилини на землі народжується одна та одна шоста людини". Це я подав скорочено, бо повна цифра становить 1,6749 людини".

Страшні машини

Захищаючи рідне місто Сіракузи від нападу римлян, великий фізик і математик Архімед (287-212 рр. до н.е.) так налякав ворогів своїми небаченими бойовими машинами, що варто було після цього над стінами показати звичайний дрючок або мотузку, як римляни розбігалися з криком:

– Архімед знову направляє на нас якусь машину!

В чому полягає гармонійний розвиток особистості?

Піфагор в своїй школі навчав розвивати як розумові, так і фізичні якості, подаючи власний приклад учням. Адже він був першим олімпійським чемпіоном з кулачного бою та навіть в досить похилому віці вів активний спосіб життя.

Праця, написана в тюрмі

Паризька Академія наук оголосила конкурс на тему "Про розповсюдження хвиль у циліндричних басейнах". За десять років не було подано жодної праці. В цей час у Парижі жив славетний у майбутньому український учений Михайло Васильович Остроградський (1801-1862 рр.), який слухав лекції відомих математиків та фізиків. Одного разу батько не надіслав йому вчасно грошей. І Михайла Остроградського, який заборгував власникові готелю, посадили в боргову в'язницю. Там він і написав видатну працю, в якій було розв'язане питання, поставлене Паризькою академією.

Незручний костюм

Михайло Остроградський не любив модного одягу. Якось кравець усе ж таки умовив його пошити новий костюм за останньою модою.

– Я зробив усе, як треба, - запевнив він ученого. - Адже ви не повинні відставати від віку.

На це Остроградський відповів:

– Та як же я гнатимусь за віком у таких вузьких штанях?

Перше знайомство Ковалевської з математикою

Ковалевська Софія Василівна (рос. математик) познайомилася з математикою в ранньому дитинстві, коли на її кімнату не вистачило шпалер, замість яких були наклеєні листи з лекціями Остроградського по диференціальному і інтегральному численні.

Сума всіх цілих чисел від 1 до 100

Розповідають, що коли 9-річному Гаусу (видатний німецький математик) учитель запропонував знайти суму всіх цілих чисел від 1 до 100, то маленький Гаус сам зрозумів, яким способом можна дуже швидко виконати цю операцію.

Треба складати перше число з останнім, друге з передостаннім і т. д. Сума кожної такої пари чисел дорівнює 101 і повторюється вона 50 разів.

Отже, сума всіх цілих чисел від 1 до 100 буде дорівнює 101 * 50 = 5050.

Символ "+"

Символ "+" з'явився з латинського слова "et" (союз). При скорописі букву "e" пропускали. Буква "t", яка залишилася, з часом і перетворилась в знак "+".

Гавайський алфавіт

Мало хто знає, що в Гавайському алфавіті лише 12 букв.

Сума всіх чисел на рулетці

Сума всіх чисел на рулетці в казино дорівнює 666.

Значення числа Пі

В штаті Індіана в 1897 році був випущений білль, який законодавчо мав встановити значення числа Пі рівним 3,2. Даний білль не став законом завдяки своєчасному втручанню професора університету.

Вашу теорію відносності ніхто в світі не розуміє...

Альберт Ейнштейн полюбляв кінофільми за участю Чарлі Чапліна. Одного разу він написав у листі Чапліну:

«Ваш фільм «Золота лихоманка» зрозумілий всьому світові, і Ви безперечно станете відомою людиною. Ейнштайн».

На це Чаплін відповів:

«Я Вами захоплююсь ще більше. Вашу теорію відносності ніхто в світі не розуміє, а Ви все ж таки стали великою людиною. Ваш Чаплін».

Що швидше за все?

Найшвидше «біжать» світлові хвилі, а також радіо хвилі — дуже довгі світлові хвилі. У безповітряному просторі і ті й інші пробігають в секунду 300 тис. км. Зауважимо для порівняння, що наша земна куля протягом однієї секунди переміщується по своїй орбіті «всього» на 30 км; звук в повітрі поширюється зі швидкістю близько 1/8 км за секунду, тобто в мільйон разів повільніше світла. Літак, що володіє швидкістю світла, міг би протягом секунди облетіти 8 разів земну кулю по екватору.

Джерела:

Інформаційно-практичний бюлетень "Все для вчителя" (Січень 1'2007).
Б. А. Кордемский, А. А. Ахадов. Удивительный мир чисел.

▲ Вгору