Буктрейлер, етапи створення

 Буктрейлер - це сучасна форма реклами книги, яка представляє собою короткий відеоролик за мотивами книги. 

Що таке трейлер сьогодні знають усі. Це рекламний відеоанонс нового фільму. Як правило, саме після перегляду трейлера багато хто вирішує - вартий фільм уваги чи ні. Буктрейлер - його аналог, тільки присвячений книзі. Це короткий відеоролик, основне завдання якого зацікавити глядача та спонукати його до прочитання рекламованої книги. 

Автором буктрейлера може стати кожен. Достатньо лише комп'ютера, підключеного до Інтернету, та набору нескладних програм з монтажу і створення візуальних образів.

 

Етапи створення буктрейлеру

Перш, ніж почати створювати буктрейлер, "режисеру" проекту необхідно розробити структуру ролика, побудувати сюжет, підібрати музику, створити дизайн титрів.

Пропонуємо такі етапи:

1. Переглянути приклади буктрейлерів та продумати ідею власного майбутнього буктрейлера.

2. Обрати книгу з тих творів української та зарубіжної літератури, які ви вивчаєте в цьому навчальному році за програмою. За допомогою у виборі книги можна звернутись до вчителя, який викладає українську або зарубіжну літературу у вашому класі.

3. Створення сценарію ( продумати сюжет і написати текст). Сюжет - це основа буктрейлеру, те, з чого він буде складатися. Важливо внести інтригу і вибудувати сюжет таким чином, щоб глядачеві неодмінно захотілося прочитати книгу і обов'язково дізнатися, що ж буде далі. Відеоролик не повинен бути довгим, не більше 3-4 хвилини. Це оптимальний час, щоб утримати увагу глядача - потенційного читача.

4. Зібрати матеріали ( підібрати картинки, відсканувати іллюстрації з книги, відзняти своє відео або ж знайти відео з теми твору в інтернеті). В оформленні відеоряду вам може стати у пригоді кліпарт, спеціально створений для графічного дизайну. Дуже зручно працювати з кліпартом на прозорому фоні: можна відразу накладати картинку на будь-який малюнок, фото, відео. Наприклад, малюнок "ворота", накладений на пезаж, створить враження саду, а якщо накласти картинку "вікно" на фотопортрет, то можна отримати "людину у вікні" тощо. Для того, щоб завантажити кліпарт, наберіть у пошуковій системі слово "кліпарт" та потрібну вам тему, наприклад, "кліпарт книга". 

Фахівці сперечаються, чи припустимо вставляти кадри та уривки з екранізації творів при створенні буктрейлера, адже ви пропонуєте читачеві власне бачення книги, а не чиєсь інше. На практиці уривки з екранізацій все ж таки використовують, і вони здатні істотно полегшити вашу працю. Треба тільки знати міру та пам'ятати, що ви рекламуєте книгу, а не фільм.

Авторська зйомка теж цікавий варіант. До зйомок можна залучити родичів, друзів, однокласників.

Інтернет пропонує широкий вибір анімаційних картинок. Серед низ є листівки, смайлики, аватарки, заставки, фони тощо. Достатньо набрати у пошуковій системі ключові слова "анімація" або "анімаційні картинки".

Можна використовувати і анімаційні відеоролики - футажі. Футажі, як і кліпарт, бувають із прозорою основою, що дозволяє накласти зображення на фон або інше зображення.

5. Записати озвучений текст (якщо це передбачено за сценарієм) , або необхідний аудіоматеріал: голос, звуки, музику. Для запису і редагування звуку можна використовувати програму Sound Forge. Прорахуйте, скільки секунд текст повинен знаходитися на екрані, щоб глядачі встигли прочитати. Шрифт має бути розбірливим з досить великими літерами. Запишіть озвучений текст, або знайдіть музику. Замість музики можна вставити шуми: плескіт хвиль, спів птахів, свист вітру тощо.

6. Вибрати програму для роботи з відео. Можна скористатись онлайновими редакторами для виконання операцій з відео та фото. Для початківців можна використовувати програму Windows Movie Maker. Вона має різноплановий функціонал та проста у використанні. У ній можна обробляти відеофайли з цифрової відеокамери, створювати із зображень слайд-шоу, додавати до відео титри, звук, вирізати необхідні фрагменти і склеювати їх, створюючи при цьому ефектні переходи від фрагмента до фрагмента. Мінуси: одна звукова дорідка,, тобто не можна одночасно завантажити два звукові файли. Також, в Movie Maker  є обмеження кількості букв та слів, що треба пам'ятати при створенні титрів.

Відеоредактор You Tube Дуже простий, можна обрізувати початок або кінець фільму, склеювати декілька роликів, додавати звукову доріжку. Проходимо реєстрацію. Заходимо на сторінку і вибираємо Video Editor, натискаючи посилання "Спробувати".

7. Здійснити відеомонтаж. Вирізати/склеїти кілька фрагментів відео, додати звукові доріжки, змінити розмір відео, накласти ефекти, переходи та експортувати у відповідний формат. Якщо програма, в якій ви працюєте, не підтримує формат відео, знайденого в Інтернеті, його треба конвертувати у відповідний формат. Можна використати для цього програму Format Factory. Це багатофункціональний і потужний конвертер медіафайлів. Програма зручна у використанні. При необхідності можна безкоштовно завантажити з Інтернету.

 

 

▲ Вгору